A17395F41G1P2
-65%
Navitimer Automatic 35
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
Stainless Steel - Silver
MOVEMENT
Caliber Breitling 17
Movement self-winding mechanical
Power reserve approx. 38 hrs
Vibration 28,800 v.p.h
Jewel 25 jewels
CASE
Case material Stainless Steel
Caseback Screwed in
Water resistance 3 bars
Bezel Bidirectional, slide rule
Crown Non screw-locked, two gaskets
Crystal Cambered sapphire, glareproofed both sides
DIMENSIONS
Product Weight (Approx.) 60.0 g.
Watch-head Weight (Approx.) 43.1 g.
Diameter 35.0 mm
Thickness 9.9 mm
Height (upper lug tip to lower lug tip) 41.0 mm
Lug width (in-between lug) 18.0 mm
STRAP
Strap material Alligator Leather
Strap color Burgundy
Strap type Straight
Lug 18/16 mm
Buckle Material Stainless Steel
Buckle type Folding clasp
Buckle size 16 mm