A77320D91K1P1
-65%
Navitimer 32—
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Description
Stainless steel - Pink mother-of-pearl
Breitling’s icon—for the journey. The Navitimer is one of the most recognizable watches ever made. It’s on collectors’ lists of the greatest watches of all time. What began in 1952 as a tool for pilots has gone on to mean something profound to every single person who has had this timepiece along on their personal journey. The dazzling 32 mm variation forgoes the slide rule in favor of a simplified dial design suited to its slim diameter. But these showstoppers have so much more to offer than just their trim new sizes. Pops of pastel, mother of pearl, and traceable precious materials combine with subtle refinements to give the timepieces a jewelry-like appeal—adding a versatile elegance to the legendary navigational watch that’s ready for wherever the journey takes you.
MOVEMENT
Caliber Breitling 77
Movement Thermocompensated SuperQuartz™
Jewel 3 jewels
Battery type/life Approx. 3 to 4 years
CASE
Stainless Steel
Caseback Snapped
Water resistance 5 bars
Bezel Fixed
Crown Non screw-locked, two gaskets
Crystal Cambered sapphire, glareproofed both sides
DIMENSIONS
Product Weight (Approx.) 32.0 g.
Watch-head Weight (Approx.) 24.0 g.
Diameter 32.0 mm
Thickness 8.0 mm
Height (upper lug tip to lower lug tip) 37.5 mm
Lug width (in-between lug) 16.0 mm
STRAP
Strap material Alligator leather
Strap color Pink
Strap type Straight
Lug 18/16 mm
Buckle Material Stainless steel
Buckle type Tang-type
Buckle size 14 mm