R17329F41G1R1
-65%
Navitimer Automatic 41—
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Description
Small scale traceable 18K red gold - Cream
MOVEMENT
Caliber Breitling 17
Movement Self-winding mechanical
Power reserve Approx. 38 hours
Vibration 28,800 v.p.h
Jewel 26 jewels
CASE
Case material Small scale traceable 18K red gold
Caseback Screwed in
Water resistance 3 bars
Crown Non screw-locked, two gaskets
Crystal Cambered sapphire, glareproofed both sides
DIMENSIONS
Product Weight (Approx.) 210.3 g.
Watch-head Weight (Approx.) 78.0 g.
Diameter 41.0 mm
Thickness 11.6 mm
Height (upper lug tip to lower lug tip) 46.8 mm
Lug width (in-between lug) 22.0 mm
STRAP
Strap material Small scale traceable 18K red gold
Strap color Metal bracelet
Strap type Straight
Lug 22 mm