U17329F41G1U1
-65%
Navitimer Automatic 41
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Description
Stainless steel & 18k red gold - Cream
MOVEMENT
Caliber Breitling 17
Movement Self-winding mechanical
Power reserve Approx. 38 hrs
Vibration 28,800 v.p.h
Jewel 26 jewels
CASE
Case material Stainless steel & 18k red gold
Caseback Screwed in
Water resistance 3 bars
Crown Non screw-locked, two gaskets
Crystal Cambered sapphire, glareproofed both sides
DIMENSIONS
Product Weight (Approx.) 146.0 g.
Watch-head Weight (Approx.) 63.6 g.
Diameter 41.0 mm
Thickness 11.6 mm
Height (upper lug tip to lower lug tip) 46.8 mm
Lug width (in-between lug) 22.0 mm